Konfederasyon Haberleri Sağlık market rafında satılmaz..!

Sağlık market rafında satılmaz..!

1 yıl önce     Konfederasyon Haberleri 0
Sağlık market rafında satılmaz..!

Sağlık Bakanlığı’nın 31 Mayıs 2019 tarihli genelgesi 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun kapsamında serbest faaliyet gösteren eczaneler birinci basamak sağlık kuruluşu olarak hizmet vermeye devam etmektedirler.
Halk sağlığının korunması, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi açısından eczaneler büyük önem teşkil etmektedir. Eczaneler sağlık hizmetlerinin değerlendirilmesi açısından hastalar tarafından başvurulan ilk duraklardır. 

Gıda destekleri ile ilgili olarak son zamanlarda gerek internet pazar yerlerinde, gerekse market raflarında kontrolsüz, hatta sağlığı tehdit edecek şekilde serbest olarak ürün satışı yapılmaktadır.

Bu ürünler gerek yan etkileri, gerekse ilaç etkileşimleri sebebiyle mutlaka bir uzman kontrolünde kullanılmalıdır.

Ginseng gibi hipertansiyon’dan kistik fibrozis’e kadar bir çok yan etkisi bulunan, ekinezya gibi 2-3 haftadan uzun kullanımında sakınca bulunan, balık yağı gibi içeriğindeki epa sebebiyle antiagregan ilaçlarla doz ayarlaması gereken bir çok ürün, gerek market raflarında, gerekse internet pazaryerlerinde bir danışman desteği olmadan satışa sunulmaktadır.

Hekimlik, eczacılık, eczane teknisyenliği ve diyetisyenlik gibi fitoterapi alanında eğitimler almış, bu alandaki gelişmeleri yakından takip eden sağlık profesyonellerinin kontrolü dışında bu desteklerin kullanımı bir halk sağlığı sorunudur ve acilen kontrol altına alınmalıdır.

Oluşan veya oluşacak sağlık problemleri hem hasta sağlığını tehdit etmekte, hem de sağlık harcamalarının artmasına sebep olmaktadır.
Market raflarında satılan bu ürünler reçel, peynir, yumurta değil kullandığımız ilaçlarla etkileşen, insan vücudunda toksik etki yaratma potansiyeli olan ürünlerdir. İlaçtan tek farkları da üzerlerinde yeterince çalışma yapılmamış olması ya da ilaç potansiyeli taşımamış olmasıdır.


Unutulmamalı ki, Halk sağlığı kapitalizmin klasik pazarlama taktiklerine kurban edilmeyecek kadar ciddi bir iştir.

Halk sağlığını tehdit eden bu duruma karşı sorumlu mercileri göreve, halkımızı da bu tarz ürünleri eczanelerden almaya davet ediyoruz.

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!